Een 30-jarige inwoner van Charleroi is veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf en een boete van 800 euro nadat hij via sociale media bedreigingen had geuit richting het Belgische koningshuis en defensieminister Theo Francken (N-VA). De rechtbank achtte bewezen dat de man zich schuldig maakte aan online belaging en expliciete doodsbedreigingen, weet L’Avenir..
De feiten kwamen al in september aan het licht, toen berichten opdoken waarin de man zich agressief uitliet over onder anderen Koning Filip, prinses Elisabeth en minister Theo Francken. In januari werd hij uiteindelijk opgepakt in Châtelet, een gemeente nabij Charleroi.
Op zijn Facebookpagina publiceerde de dertiger regelmatig provocerende inhoud, waaronder afbeeldingen van historische dictators zoals Hitler en Stalin. In een bericht van december richtte hij zich rechtstreeks tot de koning. Daarbij schreef hij dat de vorst “binnenkort aan een touwtje zou dansen”, samen met wat hij omschreef als “politiek ongedierte”. In andere online reacties beweerde hij bovendien België ten val te willen brengen.
De uitlatingen tegenover minister van Defensie Theo Francken gingen volgens het dossier nog verder. Zo zou de man via sociale media expliciet hebben opgeroepen tot geweld en anderen hebben aangespoord de minister om het leven te brengen.
Tijdens het proces vroeg het Openbaar Ministerie om een gevangenisstraf van tien maanden. De verdediging pleitte daarentegen voor clementie, onder verwijzing naar de alcohol- en cannabisverslaving van de beklaagde. De rechter volgde die redenering echter niet volledig en legde uiteindelijk een celstraf van een jaar op, aangevuld met een geldboete.
Voor de rechtbank erkende de man dat zijn online gedrag ongepast was. Hij verklaarde dat hij vaak berichten plaatste zonder na te denken en niet verwachtte dat iemand ze daadwerkelijk zou lezen. Volgens hem lag frustratie aan de basis van zijn gedrag. “Ik wilde enkel respect”, verklaarde hij. “Als politici mij ooit hadden geantwoord of gehoord, was het misschien anders verlopen.”