Eerder deze week gaf het stadsbestuur een beperkte inkijk in de jaarrekening van 2025 en dat blijft voor politieke beroering zorgen. N-VA fileert nu het Leuvense stadsbestuur. Eerder uitten Vlaams Belang Leuven en Anders.Leuven ook hun kritiek.
“De financiële situatie van de stad Leuven blijft verslechteren. Uit de jaarrekening van 2025 blijkt dat de stad voor het zesde jaar op rij afsluit met een aanzienlijk tekort. Hoewel het stadsbestuur een positief resultaat presenteert, wijzen we erop dat dit beeld wordt vertekend door een sterke toename van de schulden”, zegt N-VA.
Volgens de cijfers werd in 2025 voor 39,5 miljoen euro meer uitgegeven dan er aan inkomsten binnenkwam. “Om dit tekort op te vangen, ging de stad bijkomende schulden aan ter waarde van 82,2 miljoen euro. Daardoor kan in de officiële communicatie een overschot van 42,7 miljoen euro worden voorgesteld.”
De oppositie stelt dat deze aanpak de werkelijke financiële situatie verhult. Ze wijst erop dat de rentelasten inmiddels zijn opgelopen tot meer dan 8 miljoen euro per jaar, wat een steeds grotere druk legt op de stadsbegroting.
Daarnaast wordt aangehaald dat de lichte verbetering in het exploitatieresultaat niet zozeer het gevolg is van efficiënter beleid, maar eerder van hogere belastingen en extra inkomsten uit boetes. Tegelijkertijd zouden deze bijkomende middelen grotendeels worden opgeslorpt door een groeiend personeelsbestand binnen de stad.
Ook het investeringsbeleid ligt onder vuur. Volgens critici is er onvoldoende financiële ruimte om het huidige tempo van investeringen aan te houden zonder verdere schuldenopbouw.
Tot slot wordt gewezen op de rol van autonome gemeentebedrijven bij grote projecten. Door dergelijke structuren te gebruiken, kunnen bepaalde schulden buiten de reguliere stadsbegroting worden gehouden. Volgens de oppositie blijven de financiële risico’s echter bestaan, aangezien de uiteindelijke verantwoordelijkheid bij de stad en haar inwoners ligt.