De familie van de 19-jarige Ranya, die vorige week om het leven kwam aan het station van Wijgmaal, vraagt NMBS en Infrabel om geen kosten aan te rekenen na het dodelijke ongeval. Vrienden en kennissen roepen op tot menselijkheid en begrip voor het gezin. De repatriëring van Ranya naar Irak, waar ze naast haar vader wordt begraven, kon intussen worden betaald dankzij een crowdfunding.
Ranya stapte vorige week woensdag om 22.15 uur van de trein in Wijgmaal. Toen ze vervolgens de sporen overstak, merkte ze een naderende trein niet op. Op camerabeelden was te zien dat ze haar gsm gebruikte. De 19-jarige overleed ter plaatse aan haar verwondingen.
Ranya werd geboren in Irak, nadat haar vader al voor haar geboorte om het leven was gekomen. Hij werd samen met zijn broer gedood door terreurgroep Al Qaeda, voor de ogen van Ranya’s moeder. Zij was op dat moment vier maanden zwanger van Ranya. Haar oudste dochter was toen amper één jaar oud, weet VRT Nws.
In 2017 verhuisde het gezin naar België en vestigde het zich in Wijgmaal. Ranya volgde les aan het Heilig Hartinstituut in Heverlee, waar ze Onthaal, organisatie en sales studeerde. Ze had net een voorbereidend jaar op het hoger onderwijs afgerond. Daarnaast werkte ze als jobstudent, onder meer in een supermarkt en als babysitter.
Na haar overlijden wilde de familie Ranya naar haar geboorteland Irak brengen om haar er naast haar vader te begraven. De kosten voor de repatriëring, de begrafenis en de reis vormden echter een zware financiële last voor het gezin. Ranya’s moeder werkt als verpakker in een fabriek in Kessel-Lo en kon die kosten niet alleen dragen.
Vrijwilligers van het Leuvense Hidaya Cultureel Centrum startten daarom een crowdfunding. In minder dan twintig uur werd het nodige bedrag ingezameld. Ranya is intussen naar Irak overgebracht. Ook haar moeder en zus konden meereizen.
Tegelijk vragen vrienden en kennissen dat NMBS en Infrabel geen bijkomende kosten zouden aanrekenen aan de familie naar aanleiding van het ongeval. Ze doen daarbij een uitdrukkelijke oproep tot menselijkheid. “Ja, Ranya maakte een fout door de spoorweg over te steken. Maar ze deed dat niet met opzet. Ze was onoplettend”, klinkt het bij VRT Nws. Volgens de mensen rond het gezin heeft de familie na het overlijden vooral nood aan steun en begrip.
NMBS benadrukt aan onze redactie dat eventuele schade via verzekeringen wordt afgehandeld en dat de spoorwegmaatschappij de nabestaanden daar niet rechtstreeks mee wil belasten. “Voor zaken rond schade etc. wordt dat geregeld onder verzekeringen, we gaan daarvoor geen rechtstreeks contact opnemen met de familie. Het is nooit onze bedoeling om de nabestaanden daarmee te belasten”, laat NMBS weten.
De maatschappij richt zich tot de familiale verzekering van de overledene, als die er een heeft. Het gaat niet om een vast bedrag, maar om de werkelijk geleden schade, bijvoorbeeld schade aan de trein, personeelskosten, vertragingen en eventueel vervangbussen. Voor Infrabel worden de kosten aan spoorinfrastructuur aangerekend.